Usza
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 24 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 16:16, 26 Gru 2011 Temat postu: Kwakierskie zaproszenie do Biblii III |
|
|
Intelektualne znaczenie Biblii
Dyskusje na tematy biblijne są bardzo opłacalne, gdyż pokazują jak wiele jest sposobów pozytywnego rozumienia Biblii. Chociaż jest Ona z innej epoki, posiada historyczne, kulturowe i osobiste znaczenie także i dzisiaj. Opisane są w niej stulecia relacji Boga z ludźmi i odpowiedzi na Jego wezwanie niezliczonych mężczyzn i kobiet.
Wiele zapisów biblijnych to proste historie, pokazujące łańcuchy wydarzeń łączących dawne plemiona hebrajskie, królów i proroków, Jezusa i Jego uczniów, poprzez apostołów , pierwotny Kościół z dzisiejszymi Przyjaciółmi. Niektóre historie biblijne, tak jak w świeckiej kronice, opowiadają o wojnach i zbrodniach, o których wolelibyśmy, by się nigdy nie zdarzyły i nie chcemy dalej o nich powtarzać. Jednak nasz moralny sprzeciw wobec nich nie oznacza, że się nie wydarzyły ani nie zwalnia nas z obowiązku uznania, że wplatają się w tło naszego religijnego życia.
Związek między kwakrami w wydarzeniami biblijnymi jest nie tylko historyczny ale też kulturowy. Prawie wszyscy znaczący pisarze kwakierscy jak i większość europejskich i angielsko-języcznych Przyjaciół ma korzenie judeo-chrześcijańskie. Kultura zachodnia uznała jednego, Wszechmogącego Boga , nawet jeśli w kulturze czy filozofii poszczególne osoby sprzeciwiają się istnieniu boskości.
Aluzje do wydarzeń biblijnych jak i zawarta w nich symbolika mają ogromne znaczenie w życiu świeckim: listek figowy, arka Noego, dziesięcioro przykazań, miłosierny Samarytanin, mądrości Salomona, cierpliwość Hioba, chodzenie po wodzie. Mimo iż niektórzy zachodni kwakrzy dodali elementy innych religii, nikt z nas nie może uciec od wpływu kultury opisanej w Biblii. Zrozumienie naszej kultury jest niemożliwe bez znajomości Biblii.
Poza tym, by zrozumieć zasady naszej zachodniej kultury, Biblia podaje wiele przykładów ludzi reagujących emocjonalnie w sytuacjach, z którymi możemy się identyfikować i dzisiaj. Bracia Józefa, zazdrości o jego wpływy u ojca, postanowili się go pozbyć (Rdz.37), Dawid patrzył pożądliwie na żonę innego mężczyzny ( 2Sm 11), Zacheusz chciał zobaczyć człowieka, który cieszył się sława w mieście ( Łk 19,2-7), miłosierny Samarytanin z litości zajął się zupełnie obcym , rannym człowiekiem ( Łk 9,29- 37).
W każdym z tych przykładów Biblia Biblia sugeruje moralną lekcję o tym, co się stanie, gdy ludzkie uczucia zostaną dotknięte w określony sposób. Mimo upływu wieków i nieznajomości tych historii biblijnych przez wielu kwakrów , podobieństwo ludzkich postaw i sytuacji jest wystarczające, by w dzisiejszych czasach zrozumieć sens moralnych nauk biblijnych. Napady zazdrości czy seksualnego pożądania są naszą podstawową motywacją i jest bardzo prawdopodobne, że wpędzą nas w kłopoty. Zaspokajanie ciekawości może stać przyczyną niezwykłego doświadczenia życiowego. Nieszczęśliwa miłość nie da natychmiastowej satysfakcji a może nawet narazić nas na straty zaś wierność w miłości jest godne pochwały.
Biblia przedstawia szereg epizodów, w których ludzie reagują na wydarzenia nie spowodowane przez osoby trzecie lub wręcz pochodzące od Boga. Kobieta ucieszyła się, gdy znalazła zgubioną drachmę (Łk 15,9-9), inna ma nadzieję na uzdrowienie z krwotoku po dotknięciu szaty Jezusa ( Mt 9,20-22), Ananiasz spierał się z Bogiem nim zrozumiał, że jest posłany do Pawła z Tarsu, prześladowcy chrześcijan (Dz. 9,10-1, Piotr nie chciał jeść „nieczystego” jedzenia aż Bóg go przekonał (Dz.10,6-16). Możemy zrozumieć radość i nadzieję, identyfikować się Piotrem i Ananiaszem, gdy przyjdzie nam posłuchać głosu bożego. Badając te i inne biblijne wydarzenia możemy znaleźć okruchy prawdy, które łączą się z naszym życiem i zachęcą nas do lepszego chodzenia z Bogiem.
Post został pochwalony 1 raz
|
|