Forum www.kwakrzy.fora.pl Strona Główna www.kwakrzy.fora.pl
Forum polskich kwakrów i sympatyków kwakrów, czyli Religijnego Towarzystwa Przyjaciół
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak ubierali się kwakrzy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kwakrzy.fora.pl Strona Główna -> Praktyka kwakrów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Usza




Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:30, 04 Sie 2011    Temat postu: Jak ubierali się kwakrzy

Pierwsi kwakrzy nie przywiązywali wagi do stroju. Za życia Foxa nie ma żadnych dowodów, by kwakrzy mieli skłonność do ujednolicania ubiorów. Pochodzili ze wszystkich klas i warstw społecznych, z armii, marynarki i kościoła, trudnili się wszelakimi profesjami i zawodami. Ubierali się zgodnie ze zwyczajem środowiska, z którego pochodzili.
Mimo wielu ostrzeżeń Margaret Fox, irlandzcy, angielscy i amerykańscy kwakrzy w miarę upływu lat przyjęli niepisane prawo o ubiorze obowiązującym członków. Łatwo zrozumieć, jak do tego doszło; kwakrzy nie nadążali za zmianami mody. Zachowywali swoje ubrania , dopóki się doszczętnie nie zużyły. Tak więc większość z nich ubrana była staromodnie. Ostatecznie stało się to standardem a nowi członkowie naśladowali starszych. Mniemali, że staroświeckie ubrania są kwakierską modą, co nie było prawdą.
Powinni zachować swoje własne ubrania ,a gdy te się zużyły kupić te, które były dostępne na rynku , bez zbędnych ozdóbek.

Margaret powoływała się na Pismo Święte, w myśli którego Jezus stanowczo sprzeciwiał się religijnym przepisom prawnym, dotyczącym zewnętrznego zachowania się , obowiązującym Żydów. Zachowywanie tychże przepisów stało się głównym celem pobożnych osób, i stało się powodem zaniedbywania wewnętrznej przemiany duchowej.
Mówiąc krótko litera prawa zastąpiła całkowicie ducha prawa.
Margaret twierdziła, że doszli do błędnego mniemania, że suknia mówi o ich wewnętrznej prawości i zapomnieli, że pierwotni kwakrzy uważali jedynie za zbędny nadmiar szat, ozdób, wstążek, biżuterii, czyli niefuncjjonalnych części ubioru a nie sam ubiór.
W 1752 r Samuel Neal obserwując holenderskich kwakrów pisał do Richarda Shacletona:” Nie mają tu profesorzy(?) ujednoliconego stroju, co jest charakterystyczne dla prostoty ewangelii.” Niestety, angielscy kwakrzy uważali to za błąd.
Zarzuty i zastrzeżenia Margaret Fox były i są lekceważone przez kwakrów od 1700 r do 2011r (kiedy to piszę – przyp.tłumacz.) Jak wynika z listów pisanych przez kwakrów, odpowiedni strój był wymagany od 1730r w Anglii, Irlandii i Ameryce. Fox i Pierwsi Kwakrzy nie ubierali się w specjalne szaty, które miałyby nadawać im pozór świętości. Nie nosili też żadnych religijnych odznak, świadczących o ich przynależności religijnej.
Przeciwnie, ich znakiem rozpoznawczym było umiarkowanie w mowie i zachowaniu. Nie musieli nosić krzyża na piersi czy szyi, aby wykazać swoją pobożność.
Ubierać się jak kwakier i mówić jak kwakier to nie jest znak rozpoznawczy kwakrów.
Margaret otrzymała od męża materiał na ubranie szkarłatny (!) i czarny. Widać ostry kolor sukni żony mu nie przeszkadzał, skorzystał z tego, co tanio kupił.
Wiliam Penn , gdy został kwakrem, nosił nadal ubranie, które miał jako wielki pan, tyle że usunął z niego biżuterię, wstążki i inne niefunkcjonalne a ozdobne dodatki. Zapytywany przez króla Jakuba II, przyjaciół i znajomych czym się odznacza jego religia odpowiadał:” Twój kapelusz ma wstążki, mój nie ma żadnych”.
Kwakierski „plain dress” w oryginalnym kontekście był prosty, elegancki, bez ozdób, bez ograniczenia kolorów i kroju, dostosowany do osobistych upodobań, z pewnością nie w stylu ubiegłych lat.
Kwakrzy sprzeciwiali się noszeniu staromodnych ubrań, ich ideałem było nie przywiązywanie wagi do ubioru.
Jeśli ktoś ubrany w przestarzałe rzeczy czuje się bardziej uświęcony, to jest w grubym błędzie. Jeśli ubranie miałoby jakąś religijną wartość, to Fox i jego wyznawcy ubraliby się w stroje z czasów Chrystusa, a tego nie zrobili.
Kiedy Fox został zatrzymany przez policję pod zarzutem włóczęgostwa, sędzia nakazał mu wywrócić kieszenie, po czym niezwłocznie orzekł, że: „Ten człowiek nie jest włóczęgą, udowadnia to jego bielizna”. Jakość, kolor, wybór fasonu mówiły o oryginalnym smaku właściciela.
Minęła jedna generacja i dała o sobie znać naturalna tendencja wszystkich ludzkich instytucji , by ten sam duch, który ożywiał je na początku zaczął przejawiać się w organizowaniu społeczności.To samo przydarzyło się Religijnemu Towarzystwu Przyjaciół.

Post opracowany na podstawie:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MJKM




Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 104
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 9:29, 18 Sie 2011    Temat postu:

Bardzo ciekawy post, dziękuję. Choć już tylko w kontekście historycznym, dziś "plain dress"to ubiór zaledwie garstki kwakrów. Oczywiście idea skromnego stroju wciąż obowiązuje będąc częścią świadectwa prostoty, ale jak, według powyższych informacji, za czasów pierwszych kwakrów jest kwestią czysto indywidualną.

Swoją drogą chciałbym się zapytać czy ktoś z szanownych forumowiczów jest może w posiadaniu tradycyjnego kwakierskiego stroju? Albo zna kogoś, kto taki strój byłby posiadał?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kwakrzy.fora.pl Strona Główna -> Praktyka kwakrów Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin